"Wszyscy na co dzień spotykamy się z bezpieczeństwem i higieną pracy."

Problem wypadków przy pracy jest tak stary jak stara jest cywilizacja. Jednak w odległych czasach nie stanowiło to wielkiego problemu.
Warsztaty pracy przeważnie napędzane były siłą mięśni człowieka lub zwierzęcia. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystywano siłę wiatru lub wody. Tak więc wytwarzana energia była stosunkowo niewielka. Należy również pamiętać, że cena życia ludzkiego nie była wygórowana.

Znaczący przełom przyniósł dopiero XIX w. Nowoczesne fabryki wykorzystujące maszyny parowe oraz zaawansowaną technikę, spowodowały znaczącą zmianę warunków pracy. Znaczna ilość energii, duże skupiska pracowników i to wszystko na niewielkiej przestrzeni nowoczesnego zakładu przemysłowego. Taka sytuacja zaowocowała powstaniem nowych, nieznanych dotychczas niebezpieczeństw.

Jako pierwsze w zaistniałej sytuacji zorientowały się władze państwowe krajów uprzemysłowionych. Wprowadzono ochronę najsłabszej grupy pracowników - pracujących kobiet i dzieci. Jako pierwsza uczyniła to Anglia w 1833 r. powołując do życia inspekcję fabryczną.

maj 2018

Zawód psychoterapeuty

Zawód psychoterapeuty

Psychologia jest to dziedzina, która od lat cieszy się uznaniem, szczególnie wśród studentów wybierających swój kierunek studiów. Nic więc dziwnego, ponieważ zawód psychoterapeuty jest bardzo interesującym zajęciem. Wymaga on predyspozycji do empatii wobec drugiego człowieka, nastawienia na pomoc ludziom oraz umiejętności słuchania. Poza naturalnymi predyspozycjami, ważna jest w tym przypadku nabyta wiedza oraz doświadczenie. Warto zaznaczyć, że zawód ten jest tzw. "zawodem otwartym". Oznacza to, że nie wymaga on konkretnych dyplomów, ani certyfikatów. Nie oznacza... Zobacz całość